Web uygulaması örneği

International Shipping Containers

Web uygulaması örneği

Web uygulaması örneği

Jale, 1000 çalışanı bulunan orta ölçekli bir şirketin intraneti ve Internet sitelerinden sorumlu, uzman bir web tasarımcısı ve eski bir Panel kullanıcısıdır. Bir gün İnsan Kaynakları’ndan Can bir sorunu için Jale’ye danışır. İK, çalışanlara yürüdükleri, koştukları veya bisiklet bindikleri her kilometre için puanlar veren bir çalışan spor programını yürütmektedir. Her çalışan aylık toplam kilometre sayısını Can’a rapor etmektedir. Ayın sonunda Can tüm e-posta mesajlarını toplayıp, toplam puanlarına göre çalışanlara küçük para ödülleri dağıtmaktadır.

Can’ın yaşadığı sorun ise, bu spor programının zaman içinde çok başarılı bir hale gelmesidir. Programa o kadar çok çalışan katılmaktadır ki Can her ayın sonunda adeta e-posta akınına uğramaktadır. Can Jale’ye bunun için web tabanlı bir çözüm olup olmadığını sorar.

Jale, aşağıdaki işleri gerçekleştiren bir intranet tabanlı web uygulaması önerir:

  • Kullanıcıların basit bir HTML formunu kullanarak kilometre bilgilerini bir web sayfasına girmelerini sağlama
  • Çalışanların kilometre bilgilerini bir veritabanında saklama
  • Kilometre verilerini esas alarak sağlık puanları hesaplama
  • Çalışanların aylık ilerlemelerini izleyebilmelerini sağlama
  • Can’ın her ayın sonunda tek tıklatmayla toplam puanlara erişebilmesini sağlama

    Jale, bu tür bir uygulamayı hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilmesi için gerekil araçlara sahip olan Panel kullanarak uygulamayı öğle tatiline kadar hazır ve kullanılabilir hale getirir.